Կարի արհեստանոցում կարել են 16 միանման վերարկու և մի քանի միանման կոստյում՝ օգտագործելով ընդամենը 100 մ 40 սմ գործվածք։ Մեկ վերարկուի համար օգտագործվել է 3 մ 35 սմ գործվածք, իսկ մեկ կոստյումի համար՝ 25 սմ-ով ավելի։ Քանի՞ կոստյում է կարվել։
335+25=360
16×335=5360
10040-5360=4680
4680:360=13
- Թատրոնի տոմսարկղում վաճառվել են մանկական և 98 մեծահասակի տոմսեր՝ 90000 դրամ ընդհանուր արժեքով։ Որոշե՛ք տոմսերի գները, եթե մանկական տոմսը մեծահասակի տոմսից 3 անգամ էժան է։
156+98=254
90000:4=22500
98×3=294
294+156=450
90000:450=200
200×98=19600
19600×3=58800 - Երկու մեքենաներ միաժամանակ իրար ընդառաջ դուրս եկան երկու քաղաքներից և ժ հետո հանդիպեցին։ Մեքենաներից մեկի արագությունը 60 կմ/ժ էր, իսկ մյուսինը՝ 40 կմ/ժ։ Գտե՛ք քաղաքների հեռավորությունը։
3.25×60=195
40×3.25=130 - 130+195=225
- Առաջին տակառում կա 100 լ հեղուկ, իսկ երկրորդորմ 75լ:Առաջին տակառից օրական դատարկվում է 2լ հեղուկ, իսկ երկրորդից ՝1,5լ:
- Քանի օր հետո կդատարկվի առաջին տակառը:Քանի օր հետո տակառների հեղուկները կհավասարվեն:
100-100=0
75-75=0
50 - 6 տրակտոր 9 օրում վարում են 216 հա տարածք: 4 տրակտորը 4 օրում քանի հեկտար կվարի:
216:6=36
36:6=6
4x6x4=96 - Ինքնաշխատ հաստոցներից մեկը 720 մանրակ է պատրաստում 6 ժամում, իսկ մյուսը` 12 ժամում: Քանի՞ ժամում հաստոցներն այդ նույն քանակով մանրակներ կպատրաստեն` աշխատելով միաժամանակ:
12:3=4
4 - Երկու կայարանների հեռավորությունը 4000 կմ է։ Չվացուցակի համաձայն՝ մարդատար գնացքն այդ ճանապարհը պիտի անցնի 50 ժամում։ Գնացքը 2100 կմ անցել է 30 ժամում։ Ի՞նչ արագությամբ պիտի ընթանա գնացքը դրանից հետո, որպեսզի ժամանակին տեղ հասնի։
1900:20=95
95
- Զամբյուղում կա 300 խնձոր։ Գտե՛ք խնձորների քանակի 20 %-ը։
300:5=60 - Մի գյուղացին իր այգուց հավաքել է 1500 կգ խաղող, իսկ մյուսը՝ 30 %-ով պակաս։ Ընդամենը քանի՞ կիլոգրամ խաղող են հավաքել երկու գյուղացիները։
1500:100=15
15×10=150
150×3=450
1500-450=1050
1050+1500=2550 - Չորս հաջորդական թվերի գումարը 74 է։ Գտե՛ք այդ թվերը։
17+18+19+20 =74